Dogfrisbee 

 

 Dogfrisbee je sport, který vznikl v 70.letech v Americe. Jde o to, aby pes chytal disky, které mu psovod hází. Je to naprosto úžasný sport jak pro psovoda tak psa, který je aktivní a miluje pohyb. Jde hlavně o týmovou práci a každý chycený disk, je při této hře pro psa odměnou, což je oproti ostatním psím sportům obrovská výhoda. Je to sport, který se snad nejvíce hodí pro pejsky, kteří milují aportování. Výborně se u dogfrisbee procvičuje obratnost, přesnost i rychlost. Jen není úplně vhodný pro štěňata nebo opravdu hodně mladé psy, kvůli kloubům a zraněním , které by díky doskokům a dopadům mohli v době růstu pejskovi hodně uškodit. Záleží také na terénu na kterém házíme, povrch musí být rovný bez nerovností, aby se předešlo zraněním. Zároveň se také pes nesmí moc přetěžovat a s házením je dobré přestat ve chvíli, kdy to psa ještě baví a soustředí se. Důležité je nic nepřehánět a zpočátku na nic netlačit, abyste psa neodradili.
 

 
 

My a Dogfrisbee

Už od malého štěnda, Meva strašně moc baví běhat pro frisbee, přetahovat se o něj, blbnout s ním jakkoliv a kdekoliv. Nejdříve jsme jenom "házeli" běžný, gumový disky - hračky jako aporty - stejně jako balonek a především se přetahovali, díky čemuž Meven získal podle mého tak neuvěřitelný drive a chuť s diskem pracovat (nebo ho vůbec nepouštět a okusovat). V té době jsem neměla o nějakých hodech nebo figurách ani páru, prostě frisbee s kamarády v parku a posléze aport pro Meva bylo maximum mých frisbee vědomostí. Přetahování nám však brzy nestačilo. Protože se nám dogfrisbee strašně líbilo, přihlásili jsme se na tréninky v Praze a začali se frisbee věnovat, objevovat jeho neuvěřitelný kouzlo a nacházet náš nový životní styl, protože tím dogfrisbee jednoznačně je.. A nejenom to, díky dogfrisbee poznáváme spoustu fajn lidí, zažíváme co to je závodní atmosféra a sbíráme další zkušenosti.. Je to naše společná hra a největší zábava, kterou si moc užíváme s přáteli všude na cestách i doma a snažíme se učit čím dál víc. Je to pořádná makačka, kdo nezkusil nevěří...  ale nás prostě baví nejvíc všechno, co se motá kolem disků a dogfrisbee.. Jsme členi DiscDog klubu České Republiky ale hlavne pražského klubu holek Andrových Prahaha :o) Frisbíčkem prostě žijeme a milujeme ho!!!
 
Bombarďák Melvin 2:38 minuta - chycení disku ve 30 yardech a náš rekord 17,5b v SPTF :o)
 
 
Disky: používáme hlavně disky Hero Xtra 235, které jsou uznávány i na soutěžích jako závodní, jsou poměrně odolné a přijdou mi i docela pružné, rozhodně vydrží více než naše předešlé, gumové a jiné napodobeniny disků. Každopádně i mě se tyto disky velice dobře drží a dobře se mi s nimi manipuluje. Poslední dobou však trénujeme i s odolnými disky Hyperflite JAWZ, které nás uchvátily, protože se dobře hází a vydrží opravdu hodně dlouho nepoškozené. Melvinek si je hrozně moc zamiloval, ale jejich nevýhodou pro nás je zase váha, rychleji padají k zemi. Rozhodně žádný disk ale nevydrží úplně všechno, a je také nutnost disky kontrolovat a případně je upravit například šmirglem nebo zapalovačem, aby si pes o výčnělky, které vznikají zkusem zubů nepotrhal tlamu.
 
více na stránkách discdog clubu ČR nebo v dogshopu
 

 

 diskyjawz
 
Distanční disciplíny
Ve všech distančních disciplínách platí pouze pokus, kdy pes chytí hozený disk ze vzduchu.
 
The Quadruped
Quadruped je vyřazovací soutěž v hodu do dálky. Je to jediná disciplína, kde muži a ženy závodí zvlášť. Soutěžící nejdříve absolvují jeden hod diskem bez psa a podle dosaženého výsledku jsou rozděleni do čtyř skupin. Každý tým ve skupině má tři pokusy na co nejdelší chycený hod, nejhorší tým vypadne a ostatní postupují stejným způsobem, dokud z každé skupiny nevzejde jeden vítězný tým. Vítězové skupin se poté stejným způsobem utkají mezi sebou.
 
Time Trial
 
Ve vzdálenosti 20 yardů od startovní lajny je vyznačena druhá lajna. Úkolem týmu je v co nejkratším čase dvakrát chytit a přinést disk¨hozený za tuto hranici.
 
DogDartbee
Ve vzdálenosti 20 yardů od startovní lajny je střed terče. Terč se skládá ze čtyř kružnic: středová kružnice má průměr 0,5m, druhá 2,5m, třetí 4,5m a vnější 6,5m. Hodnotí se, kam dopadnou přední nohy psa: za disk chycený ve středu tým získává 100 bodů, ve 2. zóně 50 bodů, ve 3. zóně 30 bodů a ve 4. zóně 10 bodů. Pokud pes dopadne každou nohou do jiné zóny, počítá se zóna s nižším bodovým ohodnocením. Výjimkou je středová zóna, ve které stačí dopad jakékoli jedné nohy. Každý tým absolvuje tři kola po třech hodech, body se sčítají a osm nejlepších postupuje do semifinále. Z něj pak do finále postupují čtyři týmy.
 
Super Pro Toss and Fetch
Hřiště je po své délce rozděleno do pěti zón. Za chycení disku mezi 0-10 yardy nezíská tým žádný bod, mezi 10-20 yardy 1 bod, mezi 20-30 yardy 2 body, mezi 30-40 yardy 3 body a dále než za 40 yardy 4 body. Další zóna široká 5 yardů vede středem hřiště napříč ostatními zónami; začíná ve vzdálenosti 10 yardů a končí ve vzdálenosti 50 yardů. Za chycení disku v této středové zóně se týmu připočítává 0,5 bodů navíc. Za chycení disku ve výskoku se rovněž přičítá 0,5 bodu. Tým má 90 sekund na získání co nejvyššího počtu bodů, přičemž do konečného výsledku sezapočítává pouze pět nejlepších pokusů. Maximum získaných bodů je tedy 25.
 

Freestyle

Freestyle je nejatraktivnější a nejtěžší disciplína v dogfrisbee. Jeho pravidla i způsob posuzování se mírně liší v rámci jednotlivých organizací. V ČR se nejčastěji soutěží podle pravidel USDDN.V případě USDDN má tým k dispozici 10 disků, 2 minuty a hudbu dle vlastního výběru na předvedení své sestavy. Jejich vystoupení je hodnoceno čtyřmi rozhodčími. První rozhodčí sleduje psa - jeho zájem o disky, atletické schopnosti, aportovací schopnosti atd. Druhýrozhodčí sleduje hráče - rozmanitost předvedených hodů, využití hrací plochy, schopnost plynule sbírat rozhozené disky atd. Třetí rozhodčí sleduje týmové prvky - overy (přeskoky psa přes hráče), vaulty (odrazy psa z těla hráče), multiple (min. 3 disky chycené rychle za sebou), dog catch (chycení psa ve výskoku), directional distance movement (min. 4 disky za sebou, které pes chytí ve větší vzdálenosti od hráče, 
např. v kruhu kolem hráče), team movement (společný pohyb psa a psovoda, např. společné otočky) a passing (dvě míjení psovoda v přímé linii). Čtvrtý rozhodčí počítá, kolik disků pes chytil a minul. Každý rozhodčí může dát týmu maximálně 10 bodů, tzn. nejvyšší možný dosažený počet bodů je 40. Na závodech freestyle jako samostatná disciplína neexistuje. Vypisuje se soutěž frisbee, která se sestává ze dvou kol freestylu a jednoho kola Toss & Fetch (stejné jako Super Pro Toss & Fetch, pouze chybí středová zóna). Aby poměr freestyle : Toss & Fetch byl roven 80 : 20, násobí se počet bodů za každé kolo freestylu koeficientem 1,5. Všechny body se posléze sečtou.
 
Ve freestylu lze závodit v několika kategoriích:
  • štěňata - od 3 do 10 měsíců (v ČR tato kategorie neexistuje)
  • mladí psi - od 10 do 18 měsíců (zakázány jsou vaulty a flipy)
  • začátečníci - od 18 měsíců
  • open - od 18 měsíců

 

photos by Iwana Rychlá, Luboš Lorinc, Ondřej Uhlíř, Pavel Slezak, Pavla Hejralová, Markéta Malinčíková, Terka Brožková, Lucka Schönová © DĚKUJEME!