Katarakta - šedý zákal / Melvinkův deníček

Protože bohužel k životu patří i úrazy, nemoci a jiná neštěstí, chtěli bychom zde zmapovat i celý proces a průběh tohoto onemocnění, které nás postihlo. Věřím, že to pomůže ostatním, stejně jako naše zkušenost s alergiemi. Je úžasné až neuvěřitelné jak se toto časem potvrdilo - to jak každá zkušenost ostatních pomůže, nebo přispěje, alespoň k částečnému odbourání obav z toho, co bude následovat po prvotním zjištění, že něco není ok. 

 

V čekárně u MVDr. Beránka se často setkávám s lidmi a jejich miláčky, kteří to mají většinou celé před sebou. Je to jako vidět sebe ještě před půl rokem,nevíte co Vás čeká, máte strach a nedokážete si cokoliv představit. Strašně nás těší, když s Melvinkem můžeme ukázat jak a co všechno má Mev za sebou a jak krásně vypadá, nikdo tomu nemůže ani věřit. Je bezva pocit vidět jak lidé najednou alespoň trošku pookřejí a nepřestanou ztrácet naději :o) Všem co prochází touto těžkou zkouškou držíme moc palce i tlapky a přejeme brzké uzdravení! Věřte tomu, že bude všechno zase jako dřív!

 

OFTALMOLOGIE - KATARAKTA - DĚDIČNÁ ONEMOCNĚNÍ OČÍ A DALŠÍ, ZÁKLADNÍ INFORMACE VČETNĚ VIDEA OPERACE KATARAKTY

(Zkrácený záznam z operace šedého zákalu s implantací čočky)

NA WEBových STRÁNKÁCH MVDr. Beránka - ZDE

 

7.11. 2013 S Melvoušem jsme byli na kontrole s očima! Všechno to letí a utíká, je to neuvěřitelný rok po druhé operaci a transplantaci čoček… Po více jak roce jsme konečně vysadili několik druhů kapiček, které jsme museli 3x denně aplikovat… ach ta úleva! 

MÁM RADOST, KTEROU ANI NEDOKÁŽU POPSAT! MELVINEK MÁ OČÍČKA V POŘÁDKU A VŠECHNO JE JAK MÁ BÝT!!! OČNÍ TLAK, ČOČKY - VŠECHNO JE NAPROSTO IDEÁLNÍ A KONTROLA DOPADLA NEJLÉPE JAK MOHLA! A TEĎ UŽ BEZ KAPIČEK A JENOM V OSTRÉM SVĚTLE! :) Jednou za čtvrt roku na kontrolu, přeměření a juchůůů řádit může Melvinek směle dál! :) Děkujeme moc všem za podporu! 

 

 

Největší dík patří MVDr. Jiřímu Beránkovi za tak skvělou péči a precizně provedenou práci, která Melvinkovi zachránila zrak a díky tomu se mohl vrátit ke všem svým aktivitám, které tak moc miluje! Děkujeme!

 

 

 

... a teď hezky od začátku, celý Melvinkův kataraktový příběh :)

 

ČERVEN 2012 cca 2-3týdny před návštěvou veta občasná roztěkanost při tréninku, nesoustředěnost - pojato podezření, že něco nemusí být v pořádku, ikdyž tento stav nebyl každodenní

1den před návštěvou veterináře špatná viditelnost disku při tréninku, roztěkanost - bylo na první pohled zřejmé, že Mev není v pohodě a to již pravidelně

18.6. 2012 návštěva našeho pana veterináře MVDr. Aloise Lázničky - potvrzen zákal (neurčitého typu, charakteru) přesměrování na očního specialistu MVDr. Jiřího Beránka

 

21.6. 2012 byla potvrzena u MVDr.Beránka diagnoza: hereditární katarakta - šedý zákal

Zákal dle pana doktora nastoupil opravdu velmi rychle a díky bohu, že jsme ho tak rychle rozpoznali, protože už je i na druhém oku. Zákal nevznikl z metabolické příčiny, nýbrž genetické. V tuto chvíli Mev vidí velmi špatně na blízko a neměl by více oči namáhat, proto teď naše milované frisbee musíme na čas odsunout stranou, nicméně můžeme dále běhat, plavat a vše na co si vzpomeneme. Melvinek byl úžasný, pan doktor ho moc chválil, po každém rozkapání se vracel zpět na vyšetřovnu jako kdyby šel na zmrzku ♥ Teď nás čeká týden rozkapávání očíček, aby se připravilo oční prostředí na chirurgický zákrok a cca za 3týdny pojedeme do Pardubic na operaci, kde by se tento problém měl na zbytek života vyřešit a Melvinek dostane nové brejličky. …po rekonvalescenci se zase bude moci naplno navrátit do zátěže a k závodnímu sportu.
 
Predni - POS (předoperační rozkapávání- 2x denně)

 

28.6. 2012 kontrola u MVDr. Beránka: zánět se začal pomalu zatahovat a duhovka po rozkapávání je krásně čistá, teď musíme ještě 2-3týdny dále oči rozkapávat a poté se rozhodne o co nejdřívějším termínu operace jednoho očíčka, které je časovanou bombou, pak 5-10 dní bez Colbyho a v klidovém režimu, navíc s límcem; pak uvidíme co dále, ale druhé oko budeme muset odoperovat co nejdříve po tom prvním, jakmile bude Mev zase v pohodě, udělá se i druhé oko u kterého také nesmíme také moc dlouho otálet. Dále tedy budeme rozkapávat očíčka 2xdenně a za 14dní se dostavíme na kontrolu, kde se stanoví termín 1.operace jednoho oka.

stadium katarakty - viditelná na první pohled před rozkapáváním duhovky

 

12.7. 2012 VÝSLEDKY KOMPLEXNÍHO VYŠETŘENÍ, KRVE A DALŠÍCH OČNÍCH TESTŮ potvrdili diagnózu HEREDITÁRNÍ KATARAKTA (hereditární - dědičný) viz finální potvrzení od MVDr. Jiřího Beránka

 

dnešní kontrola: očíčko je krásně rozkapáno a oční prostředí je ideálně připraveno na chirurgický zákrok :) pan doktor nás moc chválil a prý jsme pečliví, svědomití, takže se termín operace našel záhy a to 17.7. 2012 v úterý v 16:00 :) Hurá, konečně konkrétní datum :) Na závěr jsme na cestu dostali troje různé kapičky na rozkapávání oka dvě hodiny před samotnou operací každých 15minut :) Na závěr mi ještě pan doktor celý proces operace a následný postup detailně popsal.

Uniclophen - Unitropic - Oftaquix

 

17.7. 2012 DEN D - 1.operace levého oka

Vždycky se snažím být v klidu a pohodě, hlavně kvůli Mevovi, ikdyž mám stejně pokaždé velký strach. Narkózy a operace nejsou pro nikoho příjemnou záležitostí, o to je to horší, když se to všechno týká milované bytosti. Když se mi večer před operací Mevínek nechtěl nažrat, což dělá dost často, akorát já

zrovna potřebovala, aby měl na operaci sílu, fofrem jsem běžela pro ten nejlepší tvaroh a bylo vymalováno :) O poledním venčení před odjezdem, jsme se zaběhli ještě trošku odreagovat, vyyřádit a proběhnout a ve 14:00 jsme nasedli do auta, odjezd směr Pardubice. Začal rozkapávací maraton, který jsem, upřímně řečeno považovala i já za obrovskou zkoušku trpělivosti a vytrvalosti,

hlavně pro Mevenka. Meven je pro mě nej frajer na světě a vždycky jím zůstane. Každých 15minut si nechal kapat třikrát do očka jako kdyby se nechumelilo, a jako ostatně cokoliv jiného, zvládl i toto s neuvěřitelnou noblesou :) Dorazili jsme do Pardubic, kde nás přijali s velkou ochotou, lidským a především profesionálním přístupem. Vždy vyžaduji, aby Meva uspali ještě u mě, i toto zde bylo naprostou samozřejmostí :) Po zavedení kanylky, prošel Melvinek vstupní a předoperační prohlídkou, kapání jsme zvládli na jedničku takže už nic nebránilo tomu jít na věc. Pan doktor mi Melvinka uspal, po statečném chrápání na celou vyšetřovnu mi ho odebral a odnesl si ho na sál. Po ani ne 45ti minutách přišel pan doktor s informací, že se vše podařilo a operace dopadla nad veškerá očekávání prostě skvěle. Byla zde totiž obava z vnitřního tlaku.

Po 60ti minutách už mi Melvina pan doktor přinesl ověnčeného plastovým límcem s tlapičkama a ovoněným dezinfekcí :o) Žádné obvazy, nic! Melvinova operace tzv. phacoemulsifikace spočívala v odsátí šedého zákalu, vyříznutí postižené čočky kataraktou a nahrazením čočky speciálním implantátem. Po pár desítkách minut spokojeného a velmi hlasitého chrápání v čekárně byl Melvinek ještě prohlédnut panem doktorem a byli jsme poučeni o následném režimu. Byl mi popsán každý krok operace a její průběh, i následná péče s dávkováním léků, kterých není málo. Melvin je crazy, ale hlavně největší bojovník, kterého znám. Zvládl to celé naprosto úžasně :) Rozloučili jsme se s panem doktorem a vyrazili jsme domů. Melvin celou cestu prospinkal, doma zjistil, že je po všem, ikdyž se probudil s divnou plastovou věcí kolem hlavy :)))

pooperační postup aplikace

 

CHTĚLA BYCH MOC A MOC PODĚKOVAT ÚŽASNÉMU MVDr. Jiřímu Beránkovi ZA SKVĚLOU PÉČI, KTEROU U NĚJ MÁME A ZA LIDSKÝ, OCHOTNÝ A PŘEDEVŠÍM PROFESIONÁLNÍ PŘÍSTUP!

Kontrola byla stanovena na 2.8. 2012, kdy se domluvíme na dalším postupu a léčbě :)

 

1.den po operaci

Už po prvním dni a noci si připadám jako na mateřské :o) Po probdělé noci jsme konečně přišli na to, jak spát, jíst a pít se stínítkem na lampu :) Mevenek si celou noc hledal polohu ve které by se dalo spát, a k ránu se konečně uvelebil a zjistil, že to jde :) Ikdyž byl trošičku nesvůj, nefňukal, nekňoural, protože to rozhodně není jeho styl. Jen poposedával a já byla nervózní z toho, že se nechce napít, takže jsem se pořád snažila mu dávat napít z menší misky, aby se mu vešla do límečku - není vůbec potřeba, protože pes, když se chce napít tak se napije i s límcem a z normální misky, to jen Mev musel dělat herečku jak velkou žízeň má ale napít se prostě nechtěl! :)

Ráno po chvilce spánku už jsme došli na první venčení, jenom na otočku, protože víc ani nesmíme a zase rychle se vrátili do pelíšku. Melvin se konečně napil, nažral bez jakýchkoliv problémů a zvládl další opětovné kapání a prášky, mimo jiné i kortikosteroidy, aby očíčko novou čočku - implantát přijalo bez problémů :)Odpoledne po proleženém dni na speciálně vytvořeném pelíšku přes půlku obýváku ;) Mevínek pojal nápad nosit mi hračky a zkoušet, kterou mu třeba i hodím, aby si pro ni mohl doběhnout. Už odpoledne má roupy, ale přesto více spinká a odpočívá. Melvin mě má zase na chvíli jen pro sebe a evidentně je rád středem mé pozornosti, ale po Colbýskovi se nám stýská :) Odpoledne venčení samozřejmě zase jen na vodítku, rychlé a jen účelné, nicméně Meven se rozhodl, že si límec bude devastovat narážením na chodník, takže opět další krocení divočáka :)) Teď teprve přijde ta největší fuška a to udržet Mevenka v klidu 10dní :) Jinak je úžasný, nechává si pořád kapat, i prášky zvládá v naprostém klidu.

5.den po operaci

Mev je v naprostém klidu, jediný nedostatek má samozřejmě v pohybu, ale konečně jsme mohli sundat límec, takže vypadá jako by mu vůbec nic nebylo. Kapičky a prášky samozřejmě bereme dál, to je dlouhodobější záležitost, ale co to je 3x denně podávat nějaké léky oproti slepotě :) Vstup do oka, kterým se operace prováděla je zahojený a skvrnka kolem vstupu se časem bude projasňovat :) Kvůli očnímu tlaku musíme dále dodržovat klidový režim, což je v této fázi pro Meva čím dál horší, ale zaměstnávám ho jak jen to jde a psí hlavolamy si nemůžu vynachválit :) Venku venčíme jenom na vodítku, protože nemůže ještě lítat a také nechci, aby si očko poškodil větvičkou nebo hrou se psem.

10.den po operaci

Dobíráme jedny kapičky a hlavně prášky, ikdyž zrovna jejich požití Mevovi nedělá vůbec žádný problém. Ostatní bereme dál, Mev je v naprosté pohodě, můžeme konečně na trošku delší prochajdu, aspoň cca 30minut poklidné chůze :) Po tak dlouhééém ležení uspokojí Melvinka na pár minut i to :)

12.den po operaci

Nechávám už Melvinka pobíhat bez vodítka. Konečně delší a povolená procházka aspoň 3-4km :) Více však ještě nemůžeme, hlavně kvůli očnímu tlaku. Kapičky stále kapeme.

 

2.8. 2012 16. den po operaci - kontrola u MVDr. Jiřího Beránka

Pan doktor je s okem moc spokojený, oko vypadá velmi dobře, vstup je zahojený. Vnitřní tlak je dobrý!!! Kapičky, které bereme ponecháváme a dostáváme k nim ještě kapičky další, ve stejném podávání 3x denně. Melvinek už má povoleno se mnou cestovat, může více běhat, kvůli tlaku se ale nesmí ještě více namáhat a přetěžovat. Může si hrát se psy. Máme povoleny procházky 4km, a také můžeme vymýšlet a procvičovat naše oblíbené tríčky :) po tak dlouhém odpočinku je Melvinkova radost z jakékoliv aktivity obrovitánská, ikdyž stále nedosahuje jeho běžné každodenní normy :) Druhé oko se bude operovat až poté, co bude s prvním okem vše v maximálním pořádku a Melvin si trošičku od všech těch léků a každodenních procesů odpočine. Určitě nebudeme nic uspěchávat a budeme dodržovat postup, který bude pro Meva tím nejlepším a nejvhodnějším!

další kontrola 23.8. 2012

 

23.8. 2012 Melvinkova kontrola u pana doktora Beránka dopadla báječně! Už se nám rýsuje termín operace druhého očka :o) Na úvod byl Mevenkovi změřen oční tlak, který byl velmi uspokojivý a celkově operované oko vypadá moc dobře. Pan doktor nás velmi chválil, že jsme pečliví a vše probíhá ideálně jak má :) Druhé očko má ještě stále rovněž dobrý tlak, nesmíme ho ovšem nechat dojít do stejné fáze jako bylo druhé oko těsně před operací. Už teď se na nemocném očku začínají projevovat stejné symptomy jako u prvního očka. Mev ze strany na které má postižené oko velmi špatně rozlišuje detaily. Stejně tak nerozlišuje věci, které mám ruce. Melvinek je teď uschopněn ke všemu kromě frisbee a agility, takže můžeme běhat po výletech, trénovat tríčky a žít v mezích možností normálně. Jelikož je Mevenek v dobrém rozmaru a stále dobré kondici, nemusíme otálet a tudíž jsme konečně připraveni na operaci druhého očka :) Na začátku, či v průběhu října bychom měli jít na druhou operaci, která již snad vše vyřeší a do konce roku se dá chlapeček do pořádku a nebude ho doufám již nic trápit. Na závěr nám pan doktor upravil užívání kapiček. Teď už kapeme jen každý den ráno!!! Jupííí

Jinak po první operaci a rekonvalescenci se Melvinkovi vrátila neuvěřitelná chuť do čehokoliv a elán obecně! Zase si je v hodně věcech jistější, víc blázní a nedrží se mě pořád jako nervózní klíšťátko, kterému ulítly včely :) Už se nemůžu dočkat, až chlapečkovi vymění i druhé očko a vrátí se mu jeho starý dobrý frisbee život bez starostí :o)

Pozn. Další kontrola nás čeká 26.9. 2012, kde se stanoví termín 2.operace

 

11.10. 2012 S Melvinkem jsme byli po více jak měsíci na kontrole s operovaným očíčkem. Kapiček se ještě nějaký ten pátek nezbavíme, ale očko je v naprostém pořádku a vše probíhá naprosto ideálně :) Tak, a jedno očíčko si můžeme odškrtnout :) Druhé očko je k operaci už připraveno, takže 23.10. se vydáme opět do Pardubic na 2.operaci a pak už to celé známe :) Melvinek je nejstatečnější tvor, kterého znám a ikdyž ho už rozkapávání po více jak 4měsících začíná otravovat, věřím, že to zvládne perfektně a bude zase v pořádku! Čeká ho ale ještě pěkný kus cesty, tak doufám, že všechno zvládneme jako poprvé :)

 

23.10. 2012 Už podruhé jsme se vypravili do Pardubic. Tentokrát byl můj strach možná i větší s vědomím toho, co bude muset Mev opět absolvovat. Ráno jsme v 8:00 vyrazili a započali rozkapávací maraton, před desátou už jsme byli na místě a mohli jít na věc. Čekala jsem, že tentokrát už možná bude s Mevenkem problém, věděl co ho čeká a moc dobře vše poznával. Zase mi ukázal jak moc velký hrdina a pohodář dokáže být a po veterině si chodil jako kdyby byl doma :) Zavedli jsme kanylku s moc šikovnou sestřičkou, chvilku počkali na pana doktora a šli spinkat - opět mě na klinice přesvědčili o tom, že do lepších rukou jsme se nemohli dostat, vše probíhalo naprosto perfektně a profesionálně :) Melvinek mi v náruči začal doslova chrnět a pan doktor si ho odnesl na sál. Za hodinku a něco už mi ho nesl zpět s límečkem kolem hlavy. Operace nemohla dopadnout lépe a její průběh byl naprosto standardní! Tohle očíčko ještě nebylo tak moc kataraktou postiženo, takže celá čočka byla ještě poměrně měkká a operovala se lépe než čočka na prvním oku. Vše včetně následného pooperačního režimu a podávání léků bylo identické s předchozí operací, takže jsem oprášila v hlavě denní dávkování a vyrazili jsme domů. Následovalo domácí vězení pouze s nutným venčením, Melvinek začal být akční ještě dříve než bývá jeho pooperačním standardem, takže ho udržet v klidu nebyl lehký úkol :) Spoustu dní být v klidu a neběhat pojal Melvinek za špatný a hloupý vtip, dyť jemu přeci nic neníííí! :) Podávání léků a kapiček v tomto množství by otrávilo i toho největšího kabrňáka, našemu Melvinkovi to však dobrou náladu nevzalo, ba naopak začal být po tom všem veselejší a dávat všem najevo, že je to zase on. Akčňák plný energie :) Možná se mi to jen zdá, ale tentokrát bylo všechno snadnější a možná i pohodovější než poprvé. Implantát se ujal velmi dobře a tak očíčko nejevilo a nejeví známky zarudnutí. Vstup do oka je zacelený, takže budeme kapat, kapat a doufat, že absolutní uzdravení máme na dosah ruky a brzy bude po všem :)

 

1.11. 2012 S Melvinkem jsme byli na kontrole s očíčkem po operaci. Máme nepopsatelnou radost!!! Oční tlak je v pořádku a očko vypadá skvěle. Implantát se ujal a máme dovoleno navracet se velmi pomalu do zátěže :) S tréninkem ještě nějaký čas počkáme, musíme začít pomalu a určitě nechci předčasně všechno přehánět, ale po tom všem už se toho nemůžu dočkat, protože právě ta Mevenkova radost a láska k frisbee je to, co dělá můj život o moc krásnějším a šťastnějším. Prostě bez parťáka to nikdy není ono :) Dávkování kapiček bylo upraveno, kapat budeme ještě pár měsíců 3xdenně, aby oční prostředí bylo v pořádku, ale jinak je vše naprosto úžasné :) Nechci nic zakřiknout, pár kontrol nás ještě čeká, ale budu doufat, že už vše bude v pořádku. Rozhodně to začíná vypadat reálně a uzdravení máme na dosah :) Vrhneme se teď zase na kondiční cvičení, procvičování tríčků a protahování na gymballech, budeme výletit a dělat prostě vše, abychom se zase dostali do pohody a formy na příští rok :) Mevenkovi se vrátila neuvěřitelná jistota ve všem co provádí, má obrovský elán a neustále chce akčnit – což po operaci bylo ze všeho nejtěžší zvládnout :) Pamlskové hlavolamy jsou naštěstí super zabavením a zavařením makovičky alespoň na nějakou chvilku :) Jinak je to zase můj starý, dobrý a beztarostný Meven, kterého znám! Šídlo bez mozečku, létající gremlin, který má přehršel energie a vybízí mě ke hře kdykoliv si vzpomene

 
Melvinek dostal zápis o nových skleněnkách i do pasu :)

 

6.12. 2012 Hned zkraje prosince absolvoval Melvinek kontrolu oček a přeměření tlaku u pana doktora: vše se vyvíjí jak má, nadále budeme do oček kapat, ikdyž už v minálních dávkách a po dokapání posledních kapiček vše zase zkontrolujeme. Kapičky podáváme už jen pro absolutní doléčení a jistotu, že jsme udělali vše potřebné :o) Je nepopsatelné, jak moc velkou radost z těchto výsledků mám a hlavně jaké to je, vidět Meva bez starostí :)

 

 
 
 

11.4. 2013 Melvinek byl na kontrole očíček!!! ... a změřili jsme také oční tlak. Všechno je prakticky pořádku, akorát právě tlak je trošičku nad normálem, s největší pravděpodobností z toho důvodu, že si Melvinek díky alergii lehce víčka podrbkal a ty napuchla :/ Na jeho programu a uschopnění se ale nadále nic nemění, zátěž může míti stejnou jako dříve pouze budeme jedny kapičky kapat i nadále každý den a v létě se uvidí, zda bude potřeba očíčka prokapávat i poté :)

 

4.7. 2013 Melvinek byl na kontrole s očkem, protože se mu na sítnici vytvořila jakási skvrna. Z důvodu napuchlých vnitřních víček a alergii se mu očíčko podráždilo a tak jsme vyfasovali další dávky kapiček pro lubrikaci očíčka, avšak bez omezení v aktivitách. Melvin je všech terminátorů král a jako vždy byl prostě úžasný, hlavně při vyndání stehu z oka :)

 

11.7. 2013 za poslední 3dny se stav rapidně zhoršil a Melvin nevidí na jedno oko - zánět rohovky, který celou sítnici totálně zakalil červenou skrvnou,  zánět už je navíc i na druhém oku, naštěstí čočky jsou v pořádku!!! zase díky tréninku jsme na to přišli hned, a to jsme ještě předpěti dny měli fantastic trénink bez problémů! navíc musíme teď radikálně řešit i alergie, které jsou s největší pravděpodobností toho všeho příčinou! Absolvovali jsme návštěvu jak očního tak i našeho pana doktora Lázničky a Melvinek vyfasoval antibiotika, tak i ve velmi krátkém schématu Prednison.